همکاری های بین المللی برای حفاظت از میراث فرهنگی ایران و منطقه

معاون میراث فرهنگی کشور در نشستی که عصر روز گذشته (7 مردادماه) با اشتفان شولتس سفیر اتریش در ایران و کارل فون هابسبورگ رئیس انجمن کمیته های ملی (blue shield) برگزار گردید بر لزوم فعالیت های بین المللی برای حفاظت از میراث فرهنگی ایران و منطقه تاکید نمود.

همکاری های بین المللی برای حفاظت از میراث فرهنگی ایران و منطقه

به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، عصر روز گذشته سفیر اتریش در ایران طی دیدار با معاون میراث فرهنگی کشور از فعالیت کمیته (blue shield) و درخواست همکاری این مرکز با ایران در مورد حفاظت از اموال فرهنگی منطقه اطلاع داد.

اشتفان شولتس سفیر اتریش در ایران با اشاره به روابط گسترده و طولانی بین دو کشور گفت: با توجه به اینکه ایران و اتریش روابط گسترده و طولانی در قرون گذشته داشتند و قدمت این روابط نزدیک به 700 سال است، امید می رود که این روابط فرهنگی همچنان تداوم و گسترش داشته باشد.

سفیر اتریش در ایران همچنین با اشاره به تشکیل کمیته (blue shield) خواهان تشکیل این کمیته در ایران و کشورهای منطقه شد تا ضمن گسترش روابط فرهنگی دو کشور با موضوع ایران، نقش موثرتری در حفاظت میراث فرهنگی منطقه ایفا گردد.

او اضافه کرد: این کمیته تاکنون در بیش از 40 کشور دنیا دایر شده است و وظیفه آن همچون هلال احمر و صلیب سرخ، کوشش برای حفاظت از میراث فرهنگی در دنیا است. همچنین این کمیته که یکی از شاخه های یونسکو است در نظر دارد با آموزش صحیح و برنامه ریزی مناسب به اقدامات پیشگیرانه و جلوگیری از تخریب میراث فرهنگی بپردازد. چنانچه اخیرا نیز فعالیت های موثری در جهت حفاظت از میراث فرهنگی عراق، سوریه و افغانستان داشته است.

سفیر اتریش در ایران اضافه کرد: اهداف این کمیته بر این باور تشکیل شده که پیش از ایجاد بحران باید برای جلوگیری از تخریب آثار تاریخی اقدام گردد.

او اضافه کرد: این کمیته متشکل از سازمان هایی است که با موزه ها، آرشیوها، پشتیبانی های صوتی و تصویری، کتابخانه ها و همچنین بناهای تاریخی و سایت ها همکاری می نماید و هم اکنون نیز آمادگی خود را برای تشکیل مرکزی در ایران به منظور همکاری در آموزش نیروهای متخصص منطقه برای جلوگیری از تخریب میراث فرهنگی و جلوگیری از خرید و فروش غیرقانونی اموال فرهنگی در زمان منازعات و تهدیدات طبیعی اعلام می نماید.

به گفته او، ماموریت تمام کسانی که با این کمیته همکاری می نمایند کوشش برای حفاظت از میراث فرهنگی دنیا با هماهنگ سازی و آماده سازی برای بازدید و پاسخ به شرایط اضطراری است.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور نیز در این نشست به نقش ایران در حفاظت از آثار تاریخی اشاره نمود و اضافه کرد: ایران سوابق بسیار خوبی در زمان بحران در حفاظت از آثار تاریخی دارد و نه تنها ستاد بحران در کشور برای شرایط اضطراری تشکیل شده است بلکه بیش از سه دهه است که نیروهای نظامی نیز درخصوص حفاظت از میراث فرهنگی در مقابل خطرات و شرایط اضطراری دوره های آموزشی مختلفی را پشت سر گذاشته اند.

به گفته طالبیان، در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یگان حفاظت نیز نقش موثری در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی دارد و در این میان انجمن ها و تشکل های میراث فرهنگی و افراد محلی با همکاری با این سازمان نقش موثری را در آگاهی بخشی در جامعه و همچنین کنترل و پایش عرصه های محوطه ها و آثار تاریخی ایفا می نمایند.

معاون میراث فرهنگی همچنین ایران را در زمینه همکاری های بین المللی به ویژه درخصوص استرداد اموال فرهنگی ـ تاریخی با تکیه بر کنوانسیون 1970 و همچنین اعاده اموال فرهنگی دیگر کشورها پیشقدم دانست.

او تاکید نمود: ایران با کمیته های یونسکو از جمله پلیس اینترپل، UNIDRA، UNIODC و پلیس Carabinary ایتالیا تعامل خوبی دارد و در راستای حفاظت از میراث فرهنگی دوره های آموزشی عالی برای افراد متخصص در گمرک، میراث فرهنگی، پلیس و سازمان امنیت با همراهی ارگان های مختلف برگزار نموده است.

معاون میراث فرهنگی در سرانجام تاکید نمود: ایران در اکثر مجامع و کنوانسیون های با موضوعاتی چون حفظ مواریث بشر، صلح، حفاظت از میراث فرهنگی و محیط زیست عضویت دارد و از سازمان هایی که هدف متعالی آن ها حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی باشد همراهی خواهد نمود.

طالبیان از سفیر اتریش در ایران و رئیس انجمن کمیته های ملی (blue shield) درخواست کرد که اطلاعات کامل فعالیت های اجرا شده مرتبط را به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارسال کند تا پس از طرح و آنالیز در جلسه ای با حضور همه دستگاهها و نهادهای مرتبط برای این همکاری تصمیم گیری گردد.

منبع: میراث آریا
انتشار: بروزرسانی: 29 شهریور 1398 شناسه مطلب: 447

به "همکاری های بین المللی برای حفاظت از میراث فرهنگی ایران و منطقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری های بین المللی برای حفاظت از میراث فرهنگی ایران و منطقه"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید