نمی توان با صید صنعتی و مخرب، منابع زندگی ساحل نشینان را از بین برد

عضو کمیسیون عمران مجلس بر رعایت عدالت در واگذاری مجوزهای صیادی و همچنین ادامه مقابله و برخورد با شناورهای صنعتی بزرگ در آب های هرمزگان تأکید کرد.

نمی توان با صید صنعتی و مخرب، منابع زندگی ساحل نشینان را از بین برد

به گزارش خبرنگاران، حسین هاشمی تختی در دیدار با معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات کشور ضمن مذاکره پیرامون مسائل مختلف در حوزه شیلاتی استان هرمزگان و کشور اظهار کرد: هرمزگان ظرفیت بالایی در توسعه صنعت پرورش ماهی در قفس و میگو دارد.

وی ضمن دعوت از رئیس سازمان شیلات کشور برای حضور در هرمزگان، از حسن توجه و وعده مساعد خون میرزایی برای نگاه ویژه به سرمایه گذاری در دشت های ساحلی و پرورش میگو در قفس قدردانی کرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس همچنین افزود: در حال حاضر علی رغم توسعه حاصله در بعد پرورش میگو در مناطق ساحلی، مردم محلی و بومیان آنگونه که باید نقشی در مدیریت و سرمایه گذاری ها برای توسعه این بخش ندارد، که به همین دلیل سفر معاون محترم وزیر می تواند زمینه تحقق پیشنهادات مدنظر ما در استان برای دخیل شدن ساکنان محلی در صنعت پرورش میگو در قالب تعاونی ها را بیش ازپیش محقق سازد.

هاشمی تختی همچنین با بیان اینکه فعالیت های غیرقانونی و تخطی از قوانین توسط شناورهای صیادی بزرگ و صنعتی، سبب نگرانی های شدید، صیادان ساحل شرقی استان طی چند سال اخیر شده است، اظهار امیدواری کرد؛ سازمان شیلات آن طور که گزارش نموده، به مقابله جدی خود با قانون شکنی ها و افزایش نظارت ها، و مقابله ادامه دهد، تا حدی که شرایط به سال های قبل برگردد و این امر برای ساحل نشینان قابل لمس گردد.

وی درعین حال از کوشش های سازمان شیلات در ماه های اخیر به دلیل لغو مجوز شناورهای خاطی و اقدامات و جدیت اجرا شده قدردانی و تأکید کرد؛ صیانت از منابع آبزی همیشه باید مورد دغدغه همگان باشد چرا که منابع آبزی علاوه بر حساسیت اکولوژیکی، در قرن های متمادی محل کسب درآمد و معاش ساحل نشینان بوده و هستند و نمی توان با صید صنعتی و مخرب، این منابع را از بین برد.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس با اشاره به بعضی از گلایه ها و نارضایتی ها به ویژه در قشم، پیرامون عدم رعایت عدالت در واگذاری مجوزهای صیادی افزود: بسیاری از ساحل نشینان که در هرمزگان صیادی شغل آبا و اجدادی شان است، بر این عقیده اند که سهم مجوزهای واگذارشده صیادی به مردم استان، به نسبت سایر استان های ساحلی جنوبی کمتر است و بعضاً سهمیه مربوط به استان در حالی به صیادان استان های دیگر واگذارشده و می گردد که بسیاری از صیادان فعال بومی به دلیل کمبود سهمیه پیروز به دریافت مجوز نشده اند.

وی افزود: سازمان شیلات بتواند در این زمینه رضایت صیادان و ساحل نشینان استان را فراهم نمایند.

هاشمی تختی همچنین از رئیس سازمان شیلات کشور به دلیل انتصاب یک مدیر هرمزگانی بر مسند اداره شیلات کیش قدردانی و یادآور شد: مجمع نمایندگان هرمزگان با دغدغه ای که در حوزه های شیلاتی و آبزی پروری دارد آماده هرگونه همکاری با مدیران سازمان شیلات با هدف توسعه و پایداری شغل ها و صنایع وابسته شیلاتی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 31 تیر 1398 شناسه مطلب: 367

به "نمی توان با صید صنعتی و مخرب، منابع زندگی ساحل نشینان را از بین برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمی توان با صید صنعتی و مخرب، منابع زندگی ساحل نشینان را از بین برد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید