ظریف: تاریخ را تحریف نکنید، آرشیو امنیت ملی آمریکا را مطالعه کنید

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در توییتی در پاسخ به برایان هوک نوشت که یا از عمد تاریخ را تحریف نکند یا اگر در اطلاع وقایع قرار ندارد، آرشیو امنیت ملی آمریکا را مطالعه کند.

ظریف: تاریخ را تحریف نکنید، آرشیو امنیت ملی آمریکا را مطالعه کنید

به گزارش خبرنگاران، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به سخنان اخیر برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در توییتی با انتشار لینکی از اسناد منتشر شده در موسسه آرشیو امنیت ملی آمریکا نوشت: این را برای آن هایی می گذارم که یا از تاریخ دخالت های آمریکا در کودتای 1953 علیه دولت منتخب مردمی ایران اطلاعی ندارند یا از عمد به تحریف آن می پردازند.

وی در ادامه این لینک را منتشر نموده است: https://nsarchive2.gwu.edu/NSAEBB/NSAEBB435/

ظریف همچنین در توییت دیگری لینک کامل گفت وگوهای خود با شبکه ان بی سی را گذاشته که می توانید بخشی از آن را در اینجا بخوانید.

به گزارش خبرنگاران، ساعاتی پیش برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در اظهاراتی نخ نما و واهی در مورد کودتای 28 مرداد مدعی شد: مصدق از طرف سیا کنار گذاشته نشد، مصدق توسط طیف مذهبی و نظامی ایران کنار گذاشته شد. این نکته غلط را ظریف هم طرح نموده اما حتی خود امام خمینی(ره) هم در مسئله سقوط مصدق اشاره ای به سازمان سیا نمی کند.

ادعای مضحک برایان هوک مبنی بر عدم دخالت سیا در کودتای 28 مرداد نیز در حالی مطرح می گردد که جان کری در سال 2016، هنگامی که هنوز وزیر امور خارجه آمریکا بود در نشستی در دانشگاه شیکاگو اذعان نموده بود که سازمان سیا به طور مستقیم در ماجرای کودتای 28 مرداد و برکناری مصدق، نخست وزیر ایران در سال 1953 دخالت داشته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 26 شهریور 1398 شناسه مطلب: 438

به "ظریف: تاریخ را تحریف نکنید، آرشیو امنیت ملی آمریکا را مطالعه کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: تاریخ را تحریف نکنید، آرشیو امنیت ملی آمریکا را مطالعه کنید"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید