آمادگی ایران برای همکاری با عراق در ثبت جهانی اورامانات، 50درصد پرونده ثبت جهانی طاق بستان صورت گرفته است

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: 50درصد پرونده ثبت جهانی طاق بستان صورت گرفته، اما برای ادامه تکمیل پرونده مشکلاتی میدانی وجود دارد که باید رفع شوند.

آمادگی ایران برای همکاری با عراق در ثبت جهانی اورامانات، 50درصد پرونده ثبت جهانی طاق بستان صورت گرفته است

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، محمدحسین طالبیان در کارگروه برطرف موانع ثبت جهانی اورامانات که چهارشنبه 25 اردیبهشت در استانداری کرمانشاه برگزار گردید، با بیان اینکه چند سالی است که موضوع ثبت جهانی اورامانات در دستور کار قرار گرفته، اظهار کرد: هرچند که اقدامات خوبی تاکنون در این منطقه اجرا شده، اما بعضی از مداخلات و ساخت وسازها کار را برای تکمیل پرونده ثبت جهانی این منطقه سخت نموده است.

وی توضیح داد: ساخت وسازهایی که در دل بافت قدیمی منطقه به وجود آمده ازجمله موانعی است که باید سامان دهی گردد. البته با توجه به اراده ای که میان مسئولان استان وجود دارد، امیدواریم این امر هرچه سریع تر انجام گیرد.

معاون میراث فرهنگی کشور مشارکت مردم اورامانات را در آماده سازی این منطقه برای ثبت جهانی آن بالا خواند و گفت: بسیاری از اقدامات باقی مانده را باید خود مردم اجرا نمایند، ما نیز کارهای آموزشی و کارگاه های مختلف را برای آن ها برگزار خواهیم کرد.

وی به وجود میراث های ملموس و غیرملموس در منطقه اورامانات اشاره نمود و اضافه نمود: بحث ثبت جهانی منظر فرهنگی و تاریخی این منطقه مربوط به کرمانشاه یا کردستان نیست، بلکه مربوط به هر دو استان و حتی بخشی از کشور عراق است.

طالبیان توضیح داد: استاندار کرمانشاه می تواند با توجه به هم جواری این استان با کشور عراق رایزنی هایی را با طرف عراقی در این خصوص داشته باشد و حتی پرونده را با حضور دو کشور برای ثبت ببریم که این موضوع علاوه بر صلح در منطقه، قدرت لابی گری ما را نیز برای ثبت پرونده بالا می برد.

وی در مورد مزایای ثبت جهانی یک اثر نیز اظهار داشت: زمانی که اثری به ثبت جهانی می رسد، زمینه تبدیل شدن آن به مقصد گردشگری فراهم می گردد، چراکه ثبت این اثر به 35 زبان زنده جهان ترجمه و به جاهای مختلفی ارسال خواهد شد که از نظر تبلیغاتی نیز مهم است.

معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه از همه دستگاه های دو استان که اطلاعاتی درمورد منحصربه فرد بودن منطقه اورامانات دارند خواست اطلاعات خود را در اختیار میراث فرهنگی قرار دهند تا پرونده ثبت جهانی این منظر کامل تر ارسال گردد.

او در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات انجام گرفته سال های گذشته برای ثبت جهانی طاق بستان اشاره نمود و گفت: 50 درصد از پرونده ثبت جهانی طاق بستان تکمیل شده، اما مسائل میدانی دارد که باید حل شوند.

طالبیان تأکید کرد: برطرف موانع ثبت جهانی طاق بستان مانند اورامانات دردسر بزرگی ندارد، اما موضوعی که ثبت اورامانات را در اولویت قرار داده و آن را متمایز نموده خشنود کردن مردم این منطقه است.

او در ادامه به موضوع محور ساسانی کرمانشاه هم اشاره ای کرد و گفت: در این محور آثار زیادی از معبد آناهیتا تا قصرشیرین وجود دارد که باید آن ها را آماده ثبت جهانی کنیم.

این مسئول همچنین با اشاره به بلاتکلیفی چند دهه ای موزه منطقه ای کرمانشاه اظهار داشت: بنای این موزه به مسئله ای تبدیل شده که از گذشته به ما ارث رسیده و به دلیل اختصاص نیافتن اعتبار مورجهانز ساخته نشده است. اکنون نیز باید با کار کارشناسی مشکل آن را مورد آنالیز قرار دهیم.

منبع: میراث آریا
انتشار: بروزرسانی: 15 مهر 1398 شناسه مطلب: 489

به "آمادگی ایران برای همکاری با عراق در ثبت جهانی اورامانات، 50درصد پرونده ثبت جهانی طاق بستان صورت گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی ایران برای همکاری با عراق در ثبت جهانی اورامانات، 50درصد پرونده ثبت جهانی طاق بستان صورت گرفته است"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید